Tudástár

Miért ne nyomtass alacsony hőmérsékleteken?

2024.04.02 22:47
Miért ne nyomtass alacsony hőmérsékleteken?

Az alábbi tesztet azért készítettük el nektek, hogy bemutassuk a nyomtatási hőmérséklet hatását a nyomtatott alkatrészek mechanikai szilárdságára.

Természetesen a felhasznált PLA alapanyag nem mondható műszaki alapanyagnak, de a mért eredmények tanulsága felhasználható bármely alapanyagnál. A teszthez felhasznált alapanyag az egyik nagyobb, ismert magyar filamentgyártó fehér PLA alapanyaga volt, melyet egy Original Prusa MINI+ nyomtatóba töltöttünk be. A tesztekhez 5-5 darab, álló helyzetben nyomtatott, teljes kitöltéssel rendelkező DIN EN ISO 527-2 Type 1B próbatestet használtunk fel, az alkalmazott beállítások a Prusa Slicer 2.7.1. verziójának „0,20mm QUALITY” beállításai voltak Prusament PLA-ra. Ahogy az ábrán látható, 190°C-on a rétegek közötti tapadás nagyon alacsony volt, a PLA alapanyag adatlapi [1]*, körülbelül 50-55 MPa szilárdságát nem tudta megközelíteni. A hőmérséklet növelésével szignifikánsan, átlagosan ~40 MPa-ra nőtt a szakítószilárdság, ami az adatlapi érték körülbelül 75-80 %-a. A mért és az adatlapi érték közti különbség oka a technológiából adódó réteges felépítés, mely miatt szinte lehetetlen a tökéletes, a tér különböző irányaiban azonos mechanikai tulajdonságok elérése.



Tanulság: ha az alkatrészeinket szeretnénk mechanikai terhelésnek kitenni, akkor érdemes lehet az alapanyag esetén lehetséges legnagyobb hőmérséklettel dolgozni, ezzel is növelve annak szilárdságát.

* a pontos alapanyagról nincs információnk, azonban az európai filamentgyártók (mint például a Prusa) sok esetben ebből az alapanyagcsaládból indulnak ki
[1] https://www.natureworksllc.com/~/media/Files/NatureWorks/Technical-Documents/Technical-Data-Sheets/TechnicalDataSheet_4043D_3D-monofilament_pdf.pdf

Bevezetőkép: https://makerworld.com/en/models/54325#profileId-56042